Czy prywatny detektyw może założyć podsłuch?
Niektóre sytuacje wymagają szczególnych rozwiązań. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo, zaufanie lub inne dobra, konieczne może okazać się założenie podsłuchu. To niewielkie urządzenie rejestrujące dźwięk, które można bardzo sprytnie ukryć. Wiele osób zgłasza się w tym celu do detektywa, sądząc, że ma on prawo do wykonania takiej czynności.
Czy podsłuch może być założony przez prywatnego detektywa?
Wbrew pozorom detektyw nie może założyć podsłuchu. W przeciwnym wypadku naruszyłyby przepisy prawa, a tym samym naraziłby się na postępowanie karne. Kompetencja ta należy bowiem do ściśle określonych podmiotów, które wyszczególnione zostały w kilku ustawach. Są to państwowe służby specjalne, które uprzednio otrzymały zgodę od sądu na podjęcie tego typu czynności w ramach kontroli operacyjnej. Może być to przykładowo Policja, CBA czy ABW.
Każde biuro detektywistyczne musi przestrzegać przepisów Ustawy o usługach detektywistycznych. Zgodnie z brzmieniem art. 45, wykonanie czynności ustawowo zastrzeżonej dla organów i instytucji państwowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do lat 3.
Czy detektyw może pomóc w zakładaniu podsłuchu?
Nie jest jednak tak, że z podsłuchu nie można założyć w ogóle. Korzystając z usług detektywa, możesz liczyć na jego pomoc w zakresie zakładania podsłuchu w swoim domu. Masz bowiem prawo do rejestrowania rozmów, których jesteś uczestnikiem. Detektyw wskaże Ci odpowiednie urządzenie rejestrujące dźwięk, a także poinstruuję Cię, w jaki sposób należy je zamontować. Jak już zostało wspomniane, nie zrobi on jednak tego samodzielnie. Samo udzielenie wskazówek jest zaś zgodne z literą prawa.
Warto mieć jednak na uwadze, że pomoc detektywa może dotyczyć także sytuacji odwrotnej. Jeżeli podejrzewasz, że w Twoim domu, samochodzie czy telefonie komórkowym zainstalowano podsłuch, zgłoś się do specjalisty. Ten potwierdzi lub wykluczy obecność urządzenia rejestrującego dźwięk.